facebookemailheart

חדרי אמבטחצרות ומרפסותמטבחיםחדרי מגוריםפרויקטים ציבוריים

הבלוג של רוחמה שרון

דאדא בלטה

 האתר הארכיאולוגי במרכז המבקרים "תמונות יפואיות" ביפו העתיקה, מציג את תערוכת "דאדא בלטה" של האמן חוני המעגל.

ביום חמישי האחרון, נפתחה תערוכת היחיד, "דאדא בלטה", של האמן חוני המעגל, באתר הארכיאולוגי של יפו העתיקה, באירוע פתיחה חגיגי, במעמד רון חולדאי, ראש עיריית תל אביב-יפו וירון קליין מנכ"ל החברה לפיתוח יפו העתיקה, ובהשתתפות אמני פרפורמנס. התערוכה נפתחה במסגרת 100 שנה להולדת תנועת הדאדא, והיא מוצגת באתר ההיסטורי של מרכז המבקרים החוויתי "תמונות יפואיות", הטמון מתחת לכיכר קדומים. "דאדא בלטה", הינה תערוכת יחיד של האמן הרב –תחומי חוני המעגל, המורכבת מפסיפס צילומי מרצפות מצוירות עתיקות, אשר מצא, האמן, במהלך מסעות השוטטות האינסופיים שלו ברחבי תל אביב –יפו.

בתערוכה, מנסה חוני המעגל להעניק במה לאובייקטים המעוצבים של הבלטה, פרי מוחם הקודח של מעצבים אשר צרו את תבניתה בהשראת צורות ומראות בעולם הסובב אותם. חוני מחזיר בתערוכה זו, אל ההווה, קטעי עבר זנוחים ונשכחים ומעוררם לחיים. החיבור בין מרכז המבקרים והבלטות אינו מקרי, ונוצר בעקבות הפרספקטיבה של תולדות יפו, הבאה לידי ביטוי באתר הארכיאולוגי הקסום, השוכן בכיכר קדומים ובין הבלטות שהזמן, הבלאי וההתיישנות הפכו אותן לאייקון תרבותי-עיצובי.

האמן שנולד בנווה שלום, מן הוותיקות בשכונות העיר, צילם ותיעד מבנים שהרכיבו את מחוזות ילדותו והיו חלק מעולם הולך ונעלם. מצלמתו לא פסחה גם על המרצפות המצוירות, ובצילומיו תיעד את סיפורה של יפו ושכונותיה היהודיות ואת צמיחתה של העיר תל אביב בשנותיה הראשונות. צילומי הבלטות הם לא רק ניחוחות של נופי זיכרון אלא מהווים ראי לתהליכים טכנולוגיים ואומנותיים שהתרחשו בארץ.  האמן שקלט בעין מצלמתו את ייחודן דאג להנציחן ובכך צילומי הבלטות, משמרים את ההיסטוריה של העיר, את זהותה ואת ייחודה. בצילומיו, העתיק חוני המעגל תבנית תרבותית על יסודותיה ומרכיביה. בהתבוננותו ורגישותו העצים האמן את העצם הפשוט, הנדרך והנחבא והעלה את ה"למטה" ל"מעלה". להנצחתן של הבלטות, שמורה לאמן, לא רק זכות ראשונים, קיימת לו חשיבות היסטורית וערכית, ולכן הוא זכאי למחקר, להערכה ולשימור. חשיפת הסיפור, המסרים והערכים של הפריטים ההיסטוריים היום - יומיים - כמו גם של מרצפות מצויירות, המייצגות טכנולוגיה של בנייה שעברה מן העולם - יכולה לשנות את מעמדם בעיני הרשויות, המתכננים והיזמים ולעודד את שימורם ואת שילובם בהתחדשות העירונית

"האדם שואף לַיָפֶה גם כשמדובר בדבר שעליו הוא דורך, ברצפה שנועדה להנחת נעלי העבודה הכבדות בשובו הביתה, או את נעלי העבודה הרכות בעת מנוחה". כתב יואב דגון ז"ל

"לפני הפיכתה למרכיב שימושי בבית המגורים נולדה הבָּלָטָה במוחו של המעצב הוא צר את תבניתה בהשראת צורות ומראות בעולם הסובב אותו: צמח נאה, סמל מלכות מרשים, או שילובם יחד.

לארץ היא הגיעה כנראה מאירופה, ועושיה לא טרחו להתאימה אל המציאות החדשה שאליה נקלעה. שנים על גבי שנים נוצרו אותם דגמים שוב ושוב. מבית המלאכה הן הועברו אל הרַצָפים, שידעו לאחדן למשטחים עתירי מבע וצבע, כתחליף למרבדי הבד הארוגים שעיטרו את ארמונותיהם של מלכי פָּרָס ועָרָב.

הזמן שנקף מאז לא היטיב עמן. לפעמים נעקרו ממקומן כדי לפנות מקום לאופנה חדשה. לעתים נפגמו ונשחקו עד דק. היה צורך במבט חודר שיחשוף מחדש את הרמוניית הצבעים, את התצורות העשירות, את הענפים המשתרגים ואת העלים המחוטבים.

חלל התצוגה של רוחמה שרון בכיכר קדומים ניצב כמשלים מעורר השראה לתערוכה של חוני המעגל. יפו העתיקה היא מעין פיסת חו"ל רחוקה, במרחק נגיעה, ממוקמת במרכז ההוויה הישראלית. קחו לכם כמה שעות של חופש, הרחיבו את לבכם ונפשכם בביקור בתערוכה, בחנות הבלטות הייחודית של רוחמה שרון, המציגה קולקציות מרהיבות, אפופות נוסטלגיה, של הבלטות הקסומות "של פעם" וסעדו את ליבכם באחד מבתי הקפה הקסומים או המסעדות הפרוסים במתחם.

 

כתובת: כיכר קדומים, יפו

שעות פתיחה:

ימים א' עד ה': 09:00-18:00

יום ו': 09:00-15:00

שבת: 09:00-18:00

טלפון: 03-6037686

נעילה: יום שני, 10 במרץ, 2014

תערוכת "דאדא בלטה" מתקיימת בתוך מרכז המבקרים ומשולבת בביקור המודרך בו .

עלויות:  מבוגר: 30 שקל.  סטודנט , נכה , תושב תל אביב-יפו :  26 שקל. ילד: 20 שקל . אזרח ותיק: 15 שקל.

1.

2.

3.

4.

5.

6.

 

1-6. צילומי בלטות עתיקות מתוך תערוכת "דאדא בלטה".

 

 

 

 

עשה לנו את השבוע - פוסטים נוספים

Funtastico Funtastico   עשור של עבודות -  מעצב העל ...
מעצבים טגנולוגיה מעצבים טגנולוגיה שמלות הוט קוטור שצוירו בתלת מימד באמצעות...
ז'ה טם, רונית אלקבץ ז'ה טם, רונית אלקבץ את התערוכה הזאת אתם חייבים לראות. התער...
'מבט מבפנים #2 אוצרת: רוית לצר 'מבט מבפנים #2 אוצרת: רוית לצר חמש שנים לבית בנימיני – המרכז לקרמיקה ...
צפיפות החומר צפיפות החומר היא תערוכה המוצגת בימים אלו...
תערוכת בוגרי בצלאל 2012 תערוכת בוגרי בצלאל 2012 תערוכת בוגרי בצלאל 2012 הייתה חוויה של י...
מצית את הדימיון מצית את הדימיון תנו לניר טובר להעניק לכם השראה. בלוג עיצ...
קיפולים- ממלאכה מקומית לעיצוב עכשווי קיפולים- ממלאכה מקומית לעיצוב עכשווי את התערוכה הזאת אסור לפספס. תערוכה חדשה-...
ציור של צעצוע ציור של צעצוע תערוכת ציורי הילדים של אנדי וורהול עכשיו...
היכלות נטושים היכלות נטושים הביקור בתערוכת הצילומים של שרון רז היא ח...
גלריה ארביטמנ'ס גלריה ארביטמנ'ס חללי התצוגה בגלריה ארביטמנס מציגים אמנות...
דאדא בלטה דאדא בלטה  תערוכת "דאדא בלטה" של האמן חוני המ...
שלמה המלך ושלמי הסנדלר שלמה המלך ושלמי הסנדלר כך, כך או כך הייתה זו ההצגה הכי טובה בעי...
קלמטה- השכנה הים תיכונית קלמטה- השכנה הים תיכונית הים הכחול והרוח העולה ממנו עוטפים את החל...
רקמה ישראלית רקמה ישראלית איתמר שגיא הוא אמן רב תחומי, בוגר המגמה ...
עניין של פסיפס עניין של פסיפס אמן הפסיפס אריאל הירשפלד, לקח את העיסוק ...

קישורים

הירשמו לקבלת עידכונים.

שם מלא:
מייל:

ברישומך למערכת הינך מצהיר כי הינך מאשר/ת שליחת עידכונים ודברי פרסומת למייל המוגדר במערכת.